עושים את המעבר

מנחם בגין, ראש הממשלה השישי של מדינת ישראל, כתב בפקודת היום שפרסם בשנת 1947, עת שימש מפקד האצ"ל: "קודם כל שאל את נפשך, האם צודק אתה - או לא. אם רעיונך אינו צודק - אל תתחיל; ואם מפקפק אתה בצדקתו לאחר שהתחלת - אל תמשיך; ...; אך אם מאמין אתה שהצדק עמך;...; אל תשאל לסיכויי הניצחון, אל תסתכל מי הם ההולכים אחריך; ...; לך: קדימה! אל תוותר".

לעשות את המעבר זה ללכת אל הלא נודע בלא מורא, להאמין שאין דבר שאינו אפשרי, לנסות ולהביט אל המעבר למובן מאליו כיום, לעורר השראה ולעודד אחרים לשתף פעולה בלא רתע, כדי להפוך את המעבר לכאן ועכשיו. תכירו, אנחנו איתן. שלום!

מכון איתן (השם באנגלית, EITAN, ראשי תיבות של Educational Information Technology Research Institute) הינה עמותה ללא כוונת רווח (מלכ"ר), סמוכת אקדמיה, אשר חרטה על דגלה קידום השילוב של טכנולוגיה בחינוך, קידום הפיתוח מבוסס המחקר של תשתיות טכנולוגיות מתקדמות למערכת החינוך וההשכלה הגבוהה ושיפור ההכשרה הטכנולוגית-מדעית, תוך טיפוח חדשנות וכישורי יזמות. ייחודו של המכון באופי פעילותו כחברת הזנק צעירה ודינמית, דבר התורם לחדשנות ושאיפה לחולל תמורות מעשיות בחברה, בחינוך ובכלכלה.

לאורך שנותיה, הקימה העמותה, בסיוע תורמים ומתנדבים רבים, מאות אתרי תוכן בעברית ומערכות לפיתוח קורסים מתוקשבים הידודיים. בתחום המחקר, העמותה משחר היווסדה הייתה חלוצה ביישום תאוריות קונסטרוקטיביסטיות וקונסטרוקציוניסטיות כחלק מפיתוח סביבות למידה ובזיהוי מגמות של ווב סמנטי, רשתות חברתיות, מובייל, וידאו וסייענים דיגיטליים, כחיוניות להעצמת הפרט הלומד תוך שיפור ההוראה וההערכה.

העתיד שזוכר הכל

המחקר היישומי במכון איתן הוא פורץ דרך ורב-תחומי, ומתמקד באפיון המכשולים הרבים העומדים בפני יישום טכנולוגיה בחינוך ופדגוגיות פרוגרסיביות. שינוי אינו יכול לבוא בהכרח בהוראה מלמעלה או בסטוכטיות מלמטה, הוא צריך לבוא באופן המשלב ומתחשב בגורמים הנעתיים, פסיכולוגים וסוציולוגיים רבים, מצד בעלי אינטרסים שונים ומנוגדים. מכאן שטכנולוגיה כשלעצמה וההתמקדות בה, אינה יכולה להביא מזור להישגי הלומדים ולאקלים הכיתתי, בסופו של דבר, זו הפילוסופיה העומדת בבסיס היישום וזו שבאמצעותה הוא מפותח (הפילוסופיה של המוצר והפילוסופיה של הפיתוח).

כיום המכון פועל למיסודה של מסגרת ניסויים חדשנית להאצת פרויקטים, כתפיסה חדשה ופתוחה לשילוב בין תוכניות מימון אקדמיות, ניהול פרויקטים ותאוריות פדגוגיות מתקדמות, כחלק מבחינת תשתית עתידית אשר תשרת מערכות חינוך בעולם. מטרת המיזם החדש להאיץ חדשנות חינוכית מאמצעות גישה ראשונה מסוגה בעולם של שילוב סביבת פעילות חינוכית חברתית מבוססת טכנולוגיה ותוכניות ליווי המספקות גישה למשאבים.

העבר שיצעיד קדימה

איתן נוסדה בשנת 1999, כסדנה לפרויקטים במחלקה למתמטיקה ומדעי המחשב באוניברסיטת בר-אילן תחת אחריותו הישירה של ד"ר אריאל פרנק, אז סגן ראש המחלקה, וכיוזמה של הסטודנט (אז) אהוד הלר. בשנת 2000 הפכה איתן למיזם אקדמי באחריות מרכז החישובים הבין-אוניברסיטאי ובשנת 2004 מוסדה משפטית כעמותה עצמאית. בשיאה פעלו בסדנא מאות סטודנטים אשר ביצעו פרויקטים שלשעתו היו ראשונים מסוגם בישראל, פיתוח אתרים בעברית ללימוד נושאים בתכנות, מדעי המחשב ומדעים מדויקים, לתועלת הציבור הרחב והסטודנטים בפרט.

ברבות השנים הקימה העמותה מעל 400 אתרים על-ידי הפעלה של סדנאות באוניברסיטאות בר-אילן, תל-אביב, חיפה והטכניון ובמכללות הבין-תחומי, נתניה ואשקלון. בנוסף, הקימה העמותה ספריה דיגיטלית בשיתוף מכון התקנים הישראלי ושרת שידורי וידאו של קורסים בשיתוף הקריה האקדמית אונו.

אל תקראו, תעשו

"I WANT YOU FOR U.S ARMY" היא כרזה מן הידועות במאה ה-20 שיצר J. M. Flagg עבור "הדוד סם", הלא הוא הממשל האמריקאי. "יצאו מכאן אמנים גדולים?" שאל המראיין כמבקר-אוכל-כל המחפש להביא לֶחֶם מִן לעֵדָתוֹ. המורה שמעה את הדברים אשר חדרו למוחה ושם הפכו לכעס אדיר. "לא מחנכים כאן אמנים! מחנכים כאן בני-אדם!". מאבק על החינוך הוא מאבק על דמותה של החברה האנושית. נכון, יש הרבה שמבטיחים, הרבה שמנסים לקיים, הרבה רעיונות והרבה כישלונות. הפילוסוף הגרמני הנודע בן המאה ה-19, ארתור שופנהאואר, היטיב לזקק את הפער בין אלו ההולכים המקבלים את המציאות כפי שהיא לבין אלו השואפים לשנותה, בכתבו כי "כישרון הוא לפגוע במטרה שאף אחד אחר לא מצליח לפגוע בה. אבל גאונות זה לפגוע במטרה שאף אחד אחר לא מצליח לראות". הפרדוקס, כפי שוולטיר ראה אותו, שה-Common sense אינו כה common, אך ברגע שהגאון התורן פוגע במטרה הבלתי נראית, פתאום רואים אותה כולם.

מכון איתן אינו יכול לבדו, אפילו ההמצאה והרעיון הטובים ביותר ישכבו במגירה בלא האנשים הנכונים ובעלי התעוזה. נשמח לכל עזרה ושיתוף פעולה אשר יקדמו את מטרותינו מתוך אמונה כי רק יחד, נצליח לגרום לעתיד להיראות טוב יותר.

התומכים שלנו